Módní fenomén jménem malé černé šaty

“Žádná žena není přespříliš oblečená, nebo naopak málo oblečená v malých černých šatech“ řekl kdysi známý módní návrhář Karl Lagerfeld. Existuje několik stylů, které mají své místo v různých časech a různých vývojových vlnách módy. Takovéto klasické styly prakticky nikdy nevyjdou z módy. Do jednoho z těchto stylů spadají i malé černé šaty. Přežily již bezpočet módních výstřelků a trendů, aby se staly jedním ze základních kousků šatníku každé moderní ženy.

black-dress-with-a-slit-1725166_1280

“Malé černé“ jako univerzální doplněk ženského šatníku

Malé černé šaty jsou oblíbené především pro svoji univerzálnost a možnost kombinace s nejrůznějšími botami, kabelkami a módními doplňky. Můžete je doplnit zlatými, nebo stříbrnými šperky a bez obav z módního faux pas vyrazit na významnou společenskou událost. Jindy zase šaty doplníte kabelkou, botami a náušnicemi výrazných barev a vyrazíte na oslavu Vaší kamarádky.

Nicméně ne vždy se malé černé šaty hřály na výsluní. Ještě okolo roku 1900 byla černá vnímána pouze jako barva smutku a černé šaty byly nošeny pouze na pohřby, nebo ve velmi negativních životních obdobích. Od této doby prošly malé černé šaty obrovským přerodem a vývojem a již několik desítek let jsou velmi oblíbené pro své nehynoucí kouzlo, všestrannost a cenovou dostupnost.

lady-602881_1280

Počátek zrození malých černých šatů

Jako zakladatelka kultu malých černých šatů je považována Coco Chanel, která začala tyto šaty nosit okolo roku 1920 a v roce 1926 se v nich objevila na titulní straně časopisu Vogue. Šaty byly kratšího, jednoduchého střihu a byly doplněny perlami. Od této doby se černé šaty začaly odpoutávat od symbolu smutku a staly se ztělesněním elegance a tajemnosti, stejně jako přitažlivosti ženy, a velmi rychle se rozšířily do všech společenských tříd. Okolo roku 1950 našel v malých černých šatech lásku i Holywood, který často zkracoval jejich délku a vydával je za symbol ženskosti a přitažlivosti.

V dnešní době mohou malé černé šaty nabývat nejrůznějších střihů- od sexy minišatů až po velmi elegantní krajkové šaty pod kolena. Jejich přitažlivost ale vždy zůstává stále stejná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *