Jak pečovat o granitový dřez ELLECI

Granitové dřezy jsou odolné vůči znečistění, díky tomu si při běžné péči o jejich povrch vystačíte s vodou a zředěným čistícím přípravkem. O dřez pečujte pravidelně. Každodenní skvrny a usazeniny důkladně smyjte proudem teplé vody a otřete jemným hadříkem nebo houbičkou. Pomoci si můžete čisticím prostředkem na nádobí. Omytý dřez výrobce doporučuje utřít do sucha. Tím předejdete usazování vodního kamene. Toto doporučení platí zvláště pro tmavé odstíny dřezu, na kterých může být vodní kámen patrnější. 

Při čištění granitových dřezů ELLECI nepoužívejte žádné agresivní chemické přípravky. 

Jak vyčistit odolné skvrny z granitového dřezu

Skvrny od oleje, inkoustu, silně barvících kapalin (například borůvkové, třešňové nebo malinové šťávy), zbytků kávy, barvy na látku, jodové tinktury atd. se dají částečně odstranit působením vody. 

Olejové barvy, indigo, tuš nebo skvrny od kuličkových per odstraníte lihem, lak na nehty acetonem. Zmiňovaná rozpouštědla však nechte působit velmi krátce, aby na dřezu nevznikla matná místa.

Na kovové oděrky a skvrny od ovoce aplikujte šetrný neabrasivní čisticí přípravek a hadříkem místo vyčistěte. Poté dřez opláchněte čistou vodou. V těchto případech doporučujeme použít čistící pastu.

Znečistění dřezu barvivy předcházejte. Vyvarujte se vylévání silně barvících látek do dřezu. Barvivé částice mohou vniknout do mikropórů materiálu. Mějte na paměti, že dřez je určen ke kuchyňskému použití. Buďte obezřetní při použití potravinářských barviv a do dřezu nevylévejte žádné barvivé chemikálie – například barvy na textil či na vlasy.  

Jak odstranit vodní kámen z granitového dřezu

Na čištění vodního kamene můžete použít ocet, octový čisticí prostředek nebo přímo čistič vodního kamene. Nechte působit asi 20 minut (nebo se řiďte instrukcemi přímo na čisticím prostředku). Dřez poté důkladně omyjte čistou vodou.

Čeho se vyvarovat

  • Dřez krátkodobě odolá i teplotám do 280°C. Zbytečně však na něj nepokládejte horké pánve, hrnce nebo jiné horké nádoby či předměty. Pro tyto účely používejte žáruvzdorné (horkuvzdorné) podložky. Vše lze pořídit na https://bonio.cz/
  • Obezřetní buďte i při krájení. Granitový dřez je sice odolný vůči poškrábání, používejte však raději podložku. 
  • Zbytky jídla obsahující šťávy z citrusů, sůl, ocet, hořčici nebo majonézu nenechávejte ve dřezu dlouho, mohly by povrch narušit 
  • Usazeniny z granitového dřezu nikdy neodstraňujte drátěnkou, raději plochu řádně navlhčete a uvolněné nečistoty odstraňte jemným hadříkem. 
  • Vyhraďte si místo na odkládání mokrých hadříků a houbiček. Nenechávejte je hodiny ležet ve dřezu. Také zkontrolujte, že houbičky a hadříky, které používáte, nepouštějí barvu. 

Jak se starat o nerezové části výpusti

Údržbu provádějte obdobně jako u granitových částí dřezu. Vyvarujte se použití kovové žínky (drátěnky), abrazivních čisticích prostředků či agresivních chemických čistidel. Nerezové části nevystavujte dlouhému kontaktu s vysoce barvivými potravinami. Vyndavací odtokové sítko můžete podle potřeby umýt v myčce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *