Balík do Rumunska nesmí obsahovat lokální měnu v hotovosti.

Rumunsko je aktuálně jednou z nejvíce rostoucích ekonomik v celé evropské unii a potřeba odesílat balík do Rumunska dává perfektní smysl nejen podnikatelům. Takový pokrok si země zasloužila hlavně díky usilovnému vývozu do ostatních okolních zemí Evropy. Rumunsko je totiž zemí nejen turistického ruchu, zajímavé kultury, ale také průmyslu. V posledních letech proběhli v Rumunsku rozsáhlé investice a tato finanční pomoc významně pomohla místní ekonomice i rozvoji.

Dáváte si pozor, co odesíláte v balíku? 

Jakožto exportér zboží nebo produktů z České republiky je potřeba prověřit několik faktorů. Prvním bude, jaký typ zboží mám v plánu odesílat. Na většinu zboží samozřejmě platí standardní pravidla evropské unie, ale i v tomto případě mohou platit výjimky a místní celní stanovy. V některých případech, pokud chceme posílat nebo převážet některé rostliny, bude potřeba fytosanitární průkaz, aby bylo možné potvrdit nezávadnost a původ plodiny. Dávejte si pozor na místní měnu Leu-RON. Podle celního úřadu Rumunska totiž nesmíte dovážet místní měnu v hotovosti do země.

Jak postupovat při odesílání zásilky?

Pokud je naším cílem přeprava zásilky, měli bychom si určitě zajistit dobrý přehled o nabízených cenách. Ty se totiž u každé společnosti liší. V průměru však můžeme obyčejný balík s váhou okolo jednoho kilogramu poslat za necelých 300 korun bez dph. Za tuto cenu se objeví zásilka u adresáta během několika dnů. Standardně to bývají 3. Nicméně při odesílání do zahraničí je vždy lepší počítat s určitým zpožděním, které může nastat.

Jakmile víme cenové rozmezí, přichází čas na přípravu našeho zboží na cestu. Pojďme si představit, že jsme obdrželi objednávku z e-shopu s botami a budeme nyní odesílat zboží zákazníkovi. Objednávka je vždy radostná zpráva pro každou společnost. Každopádně logistika je nákladný a časově náročný proces. V našem případě je potřeba zásilku řádně nachystat.

Co patří do logistických příprav? 

Důležitým krokem je například obalení produktu a jeho dostatečná ochrana před odesláním. Na trhu můžete naleznout různé obalové materiály splňující ochranu dokonale. Ty je dobré umístit i do samotné krabice, kde zachovají produkt v bezpečí a ušetříme si tak práci při řešení reklamací. Jakmile máme připravené balení, přichází čas na expedici k zákazníkovi. Ten samozřejmě chce zboží doručit, co nejrychleji a s tím je dobré pracovat. 

Cena dopravy jde většinou za samotným zákazníkem a proto je výhodné nabídnout i jiné, například rychlejší způsoby doručení zásilek. Tím dáváme na výběr, jak rychle se dostane objednávka do cíle. Často si objednávající rád připlatí za expresní dodání své zásilky.

Při pravidelném odesílání se rozhodně vyplatí uzavřít přepravní smlouvu s přepravcem, ti jsou totiž při větším počtu odeslaných balíků schopni nabídnout slevu nebo výhodnější podmínky.

Jaká je ekonomická situace Rumunska?

V Rumunsku je několik důležitých průmyslových odvětví. Pojďme se na ně podívat blíže.

  • Jedním z důležitých průmyslových sektorů Rumunska je zemědělství, které zaměstnává okolo ¼ populace. V tomto odvětví jsou hlavními artikly především produkty z mléka, rybaření, pěstování ovoce a zpracování masných produktů.

  • Co se týká dalších ekonomických prvků, je potřeba zmínit také automobilový průmysl. Země je totiž výrobcem automobilů značky Dacia, které jsou vyváženy do celého světa. Zásadním ekonomickým prvkem jsou také společnosti vyvážející místní zemní plyn.

  • Hlavní město Bukurešť je nádherně udržovanou metropolí s překrásným historickým centrem. To je neustále rozvíjeno a rekonstruováno a místní atmosféra působí velmi lákavě. Některé části města jsou velmi podobné Praze a působí obdobným dojmem. I kvůli těmto kvalitám je dalším důležitým pilířem ekonomiky turismus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *