Co si zazpíváte letos pod vánočním stromečkem? Koledy k Vánocům prostě patří.

Vánoční koledy k vánočnímu času prostě neodmyslitelně patří. Ať už milujete ty moderní, nebo klasické, určitě byste si i letos nějaké měli pustit. Koledy přinášejí nejen tu pravou vánoční atmosféru, ale mají mnohem hlubší poslání. Zastavte se alespoň na chvíli v tom vánočním presu a stresu a zavzpomínejte si na dětství.

Odkud se vlastně koledy vzaly?

Historie vánočních koled sahá už velmi hluboko do minulosti. Vůbec první koledu má podle legendy na svědomí svatý František z Assisi a pochází již ze 13. století. Tehdejší koledy ovšem měly spíše jen náboženský podtext a zpívaly se převážně v chrámech. Až v pozdějším období se koledy rozmohly natolik, že se stalo tradicí na vesnicích obcházet na Štědrý večer, na svátek svatého Štěpána, na Nový rok a na Tři krále domy a jejich zpěvem tak přinášet do domů hojnost a štěstí. Děti obvykle za zpěv dostávaly také nějakou tu odměnu. Tato tradice dnes je ale už jen velmi zřídka k vidění v našich končinách. I tehdy se ovšem zpívaly vánoční koledy, text a akordy známe dodnes všichni.

Kterou si letos zazpíváte vy?

Vánoční koledy jako Půjdem spolu do Betléma nebo Štědrej večer nastal, si prozpěvujeme všichni. Máme možnost si je pustit na internetu, hrají nám z rádia nebo je máme nahrané v CD přehrávači. Nejkrásnější je, když je doma umí někdo zahrát na hudební nástroj. Vánoční koledy na kytaru doprovázené znějí skvěle. I takovou Tichou noc v roce 1818 poprvé doprovázely tóny kytary, protože s varhanami byl v kostele problém.

Poselství vánočních koled

Vánoční koledy nezpíváme jen pro navození té správné sváteční atmosféry. Koledy mají do duší lidí přinášet jisté poselství. Vánoční čas je nejen oslavou ale také vzpomínkou na ty, co je již nemohou oslavit s námi. V textech vánočních koled tak často nenajdeme jen pozitivní a oslavující slova, ale také v nich cítíme často smutek a melancholii. Jiné koledy zase čiší svou pozitivitou a donutí člověka usmát se, i když se mu zrovna nechce.

Jakou koledu si letos zazpíváte vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *