Strašák: Zánět močových cest

Nemoci močových cest a močového ústrojí rozebrala už Louise Hay v 80. letech a existují studie, které přímo mluví o konkrétních psychosomatických jevech.

Psychosomatický pohled

Zánět močových cest je velmi běžné onemocnění u žen a dětí, méně pak u mužů. Infekce všeobecně může být brána jako zhmotnělý konflikt. Problémy s močovým ústrojím vychází většinou z problémů ve vztazích – nejčastěji partnerských. Ať už se často hádáme a nebo naopak zadržujeme něco, co bychom chtěli říct. Nebo máme téma, o kterém se s partnerem neumíme bavit. Ženy, jakožto více „zatížené“ emočním pohledem, řeší takovéto situace mnohem déle. Řešíme si je v sobě. Přemýšlíme nad nimi nejen vědomě, ale zůstávají s námi dlouho i podvědomě. Jsou to věci, kdy jsme, jak se říká příhodně anglicky „pissed off“. V češtině nemáme přesný ekvivalent, museli bychom vytvořit slovo (promiňte mi ten výraz) třeba jako „nachcaní“. Jinak řečeno naštvaní.

Zamyslete se tedy nad tím, co se děje ať už teď a nebo dlouhodobě ve vašich vztazích. Je něco, co v sobě držíte a nemluvíte o tom? Nebo je něco, proč jste se s partnerem pohádaly?
Močový měchýř nám může signalizovat, že žena na něčem trvale lpí, je zatvrzelá, přestože již danou situaci dávno mohla vyřešit. Žena se zánětem močových cest a potíži s močovým ústrojím se musí sama sebe ptát, zdali se nevystavuje tlaku, nad čím stále pláče.
Řešení z hlediska emočního je – konečně si o tom promluvit. Být upřímní sami k sobě a potažmo k ostatním. Bez emocí. Popsat partnerovi, jak se cítíte, ale nezahrnovat ho zbytečnými promluvami. Dát mu o tom vědět a zkusit danou situaci vyřešit.

Lékařský pohled

Záněty močových cest jsou velmi častou příčinou návštěvy žen v ordinacích praktického lékaře. Nejčastějším příznakem je řezavé močení (dysurie) a časté nucení na močení (polakisurie). Zvyšující se bolest při domočování (terminální dysurie) svědčí pro zánět v močovém měchýři. Tupá bolest v bederních krajinách s vysokou teplotou a třesavkou ukazuje na zánět ledviny. Může být jednostranná. Moč může být zkalená nebo i s příměsí krve tedy růžová až červená v takovém případě je nutno okamžitě vyhledat lékaře. Z klinické zkušenosti můžu říct, že více jak 80% potíží s močením nedosahuje kriterii nasazení antibiotik, která jsou bohužel často vyžadována. Základem jsou preventivní opatření, která zabraňují prochlazení, zanesení infekce do oblasti genitálu, dostatek tekutin!!! ve formě čajů – například brusinkových. Pokud jsou záněty velmi časté (několikrát za kvartál), pak je určitě nutné navštívit lékaře kvůli laboratorním testům.

Nutriční pohled

Z nutričního pohledu by žena měla střídat kyselé a zásadité potraviny, užívat pravidelně teplou vodu s umeoctem. Při silných potížích náhlého překyselení či pálení při močení i jedlou sodu (1-2 lžičky dvě hodiny po jídle) k neutralizaci ph moči. Z potravin vyřadit na čas citrusové plody, které oslabují obzvlášť v zimním období ledviny a celého močový systém. Jediný vhodný je v malých dávkách citron a citronová šťáva. Jistě by žena měla omezit mléčné výrobky a mléko, které zahleňují a díky nimž se infekce všeobecně drží v těle déle. Velmi vhodná je pečená zelenina, např. pečená hokkaido, červená řepa. Střídat bublinkové vody s neperlivými. Brusinky jako doplněk stravy.

Nutriční doporučení či potravinové doplňky jsou ovšem “pouze” pomocníky. Aby se záněty nevracely, musíte vyřešit své vnitřní rozpoložení – to jak myslíte a jaké emoce prožíváte.

2 komentáře u „Strašák: Zánět močových cest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *