Jak si vybrat ideální osobní účet: návod úplně pro každého

Ať již jste zcela spokojeni se svým současným osobním bankovním účtem, nebo se poohlížíte po nových možnostech a jste otevřeni možnosti změny, podívejte se, jakými pravidly je třeba se řídit, abyste nalezli pro vás tu nejlepší variantu. Je to zcela jednoduché a případnou změnu účtu lze provést kdykoliv. Nedejte se ukonejšit, že to lépe nelze!

Vybrat ideální osobní účet není zcela jednoduché

I když se domníváte, že vámi zvolený osobní účet je zcela optimální, nikdy není na škodu zkontrolovat si aktuální nabídku. Možná nenaleznete atraktivnější možnost, ale minimálně si tak udržíte přehled o aktuálně dostupných variantách. Důležité však je, abyste měli jasně stanovená nepodkročitelná kritéria, která vám osobní účet musí zcela naplnit.

Typickým a zároveň velmi logickým požadavkem ze strany klientů jsou pochopitelně co nejnižší poplatky, protože platit každoročně například až 2 000 Kč pouze za poplatky není pro nikoho příjemné. Přitom často za tyto poplatky nedostanete jakékoliv nadstandardní služby, pouze jste typickým klientem banky s typickými potřebami. Z tohoto důvodu je pak třeba zvážit, zda není možné u jiné bankovní instituce založit osobní účet, který by již poplatky zatížen nebyl.

Dalším klientským požadavkem je pak jistě možnost plně zabezpečeného internetového bankovnictví a volné stažení funkční mobilní aplikace. Právě díky těmto nástrojům, jimž se již vyhýbají pouze osoby vyššího věku, které nepracují příliš rády s novými technologiemi, se dají jakékoliv platební příkazy či kontrola zůstatku uskutečňovat velmi flexibilně.

Existují skutečně zajímavé nabídky?

Na trhu je možné si v současné době vybrat ze širokospektrální nabídky osobních účtů, za úvahu pak jistě stojí i možnosti, které nabízejí nízkonákladové banky. Například se jako zajímavá varianta jeví i účet zdarma od mBank. Založení i vedení účtu není zpoplatněno, stejně tak nejsou poplatky účtovány ani při výběrů z bankomatů v Česku a v zahraničí nad hodnotu 1 500 Kč. Všechny tuzemské příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkasní platby a platby SIPO jsou zde rovněž zcela oproštěny od poplatků. Zdarma existuje i možnost vkladu peněz v hotovosti prostřednictvím vkladových bankomatů, stejně tak jako rychlý převod mezi individuálními účty v rámci stejné bankovní instituce. K zmiňovanému kontu lze zároveň zřídit i další finanční produkty, kterými jsou až čtyři spořicí účty eMax, čtyři spořicí účty eMax Plus i mSpoření.

Není samozřejmě vaší povinností změnu vašeho bankovního účtu realizovat, ale je vždy dobré udržovat si přehled o aktuální nabídce finančních produktů. Jak se praví, štěstí přeje vždy těm připraveným, a tak se vyplatí pátrat po nových a lepších možnostech, jak lze spravovat vaše finanční prostředky.

Úrok nemusí znamenat vše

Většina zájemců o nový osobní účet se orientuje především na výši poskytovaného úroku. Ten je sice samozřejmě velmi důležitý, ale jeho hodnota nemusí znamenat vše, neboť například právě povinné poplatky ho mohou ve finále velmi redukovat. Také samozřejmě záleží, zda vám po měsíčním hospodaření obvykle zbývají na účtu nějaké prostředky, nebo je váš účet spíše prostředím, kudy peníze plynule prochází. Je-li osobní účet určen ve vašem případě pouze k tomu, abyste na něj obdrželi výplatu a následně z této částky byly odčerpány sumy určené na trvalé příkazy, inkasa, výběry z bankomatu a placení kartou v obchodech, není třeba se na výši úrokové míry příliš soustředit. V takovém případě se vám vyšší úrok příliš nevyplatí, protože peníze na účtu nesetrvají dostatečně dlouhou dobu.

Sledování nabídek na trhu finančních produktů se vyplatí

I když se neřadíte mezi finanční experty, nic vám nebrání, abyste sami sledovali nabídky na trhu a tvořili si sami průběžný obrázek. Vyplatí se sledovat nejen nabídky na oficiálních webech jednotlivých bankovních institucí, ale i informace zveřejňované na webových stránkách zaměřených na finanční produkty. Jejich výhodou je pak často možnost online porovnávání jednotlivých možností, kdy si můžete zadat měsíčně vkládanou finanční sumu a obvyklé transakce a dozvíte se ihned, v jaké výši budou tyto služby zpoplatněny.

Stejně tak je důležité číst veškeré dostupné informace, i když se mohou zdát velmi nezáživné či již nadbytečné. Často se právě v nich může skrývat podstatná skutečnost, díky níž se k této možnosti definitivně přikloníte či naopak budete od ní zcela odrazeni. Trpělivost se v tomto bodě více než vyplatí. Dalším důležitým a velmi obvyklým zdrojem informací jsou pak doporučení vašich rodinných příslušníků, přátel a známých, kterých se neváhejte zeptat. Můžete se totiž od nich dozvědět překvapivý fakt, který vám mohl uniknout. Pozitivní reference je vždy informací orientovanou správným směrem, ale i v takovém případě ji raději ještě ověřte, než se pro ni s definitivní platností rozhodnete.

Přece nemá význam si nevhodně vybrat osobní účet a tak odčerpávat z vašich často velmi nelehce vydělaných peněz!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *