Před několika měsíci jsem se ocitla před důležitým životním krokem. Společně s přítelem jsme se rozhodli, že budeme bydlet spolu. Protože ani jeden z nás tehdy nebydlel v dostatečně velkém bytě, a tak jsme se nemohli sestěhovat dohromady, jediným řešením bylo najít si společně úplně nové bydlení. Možná, že i vy se teď nacházíte v podobné situaci. Proto bych se s vámi ráda chtěla podělit o své zkušenosti.
Pořídit si první společné bydlení byl pro mě a mého přítele velmi důležitý krok. Protože se zatím nechceme vázat, rozhodli jsme se, že najdeme vhodný nájem.
Hledání toho pravého bytu nebylo jednoduché
Bohužel, obzvlášť pokud žijete v Praze, tak se tomu prostě nemůžete vyhnout. Bytů je málo, lidé na ně nemají peníze – tohle jsou věci, které si můžete přečíst v médiích. I kdybychom si chtěli vlastní byt koupit, upřímně – asi bychom na to neměli. Sice každý máme své úspory, ale investice do vlastního bydlení by byla riskantní, protože bychom neměli dostatečnou finanční rezervu. Myslím, že dřív, než se rozhodnete pro hypotéku, byste měli vše doopravdy důkladně zvážit. Podívejte se třeba tady.
Ceny bytů v Praze jsou vysoké, může za to hlavně jejich nedostatek. Pokud si chcete pořídit hypotéku, měli byste počítat s dostatečnou finanční rezervou.
I když jsem od začátku věděla, že kupovat byt zatím nepřipadá v úvahu, přirozeně jsem se začala zajímat, proč je situace v naší zemi a obzvlášť v Praze taková. Sama jsem si všimla, že se nové obytné domy pořád staví. Problémem je, že projektů, které mají všechna potřebná povolení od stavebního úřadu pomalu dochází. Výsledkem je skutečnost, že bytů je málo a jejich cena nepříjemně narůstá.
Jak to bylo dál?
Samozřejmě jsme začali hledat na internetu. V dnešní době existuje spousta specializovaných webových stránek s inzercí volných bytů. Stále více oblíbenější variantou je také zveřejňování nabídek prostřednictvím sociálních sítí. Takhle je možné sehnat bydlení přímo přes majitele. To může být sice užitečné, na druhou stranu jsem se bála, že takhle můžu jednoduše naletět nějakému podvodníkovi, jak se píše třeba zde.
V dnešní době je internet přeplněný nejrůznějšími inzeráty. Sehnat byt přímo přes majitele může být výhodné, ale může se stát, že naletíte. Proto jsme nakonec vsadili na solidní realitní kancelář.
Proto jsme společně s přítelem usoudili, že se nebudeme vystavovat zbytečnému riziku a rozhodli jsme se vsadit na jistotu s realitní kanceláří. Pochopitelně pro nás bylo důležité sehnat skutečně solidní realitku, která nás neobere. Ostražitost se vyplatí. Narazit například můžete i na falešné makléře, kteří se jen vydávají za zaměstnance určité realitní kanceláře. Rozhodně se vyplatí ověřit si, že je doopravdy vše v pořádku. Jde přece o vaše peníze a budoucnost. Udělali jsme si také menší průzkum na stránkách Eurobydlení, což je realitní portál sdružující inzeráty stovek realitních kanceláří. Získali jsme orientační přehled o cenách, abychom mohli lépe posoudit relevantnost nabídek.
Šťastný konec
To, že jsme nepodcenili výběr realitní kanceláře, se nám vyplatilo. Na makléře, který nám byl přidělen, jsme se mohli obrátit s jakýmkoliv dotazem. Protože se s přítelem ani jeden příliš nevyznáme v papírování okolo nájmu, ocenili jsme, že realitka nám poradila s detaily smlouvy a ohlídala, aby se v ní nenacházely žádné nedostatky.
Výběr poctivé realitní kanceláře se vyplatil. Pomohla nám bez problémů zprostředkovat naše vysněné bydlení. Ocenili jsme profesionální představení bytu i pomoc při papírování.
Při prohlídce nám důkladně představili byt i lokalitu, ve které se nachází, a seznámili nás s výší nájemného a cenou služeb. Když jsme se s majitelem domluvili, že byt bereme, realitní kancelář nám asistovala i při přípravě smluv a dalších důležitých podkladů. Provize, kterou jsme realitce zaplatili, byla únosná, a jsem přesvědčená, že za bezproblémové zprostředkování bydlení stála.
Byli jste spokojeni se službami realitní kanceláře, přes kterou jste si bydlení našli?