Jak bezpečně roztahovat uši

Móda výrazných plugů a tunelů do uší se v posledních pěti letech stala doslova fenoménem. Stejně jako piercingy patřily plugy dříve spíše k okrajovým záležitostem, dnes se nad nimi ale nikdo nepozastaví ani ve většině zaměstnání. Pokud chcete jít s dobou a pořídit si tuhle odvážnou ozdobu, poradíme vám jak na to.

Spěchejte pomalu

Znáte ten pocit, když uvidíte úžasné boty, šaty nebo rtěnku a musíte je okamžitě vyzkoušet? U plugů to takhle nefunguje. Možná jste si vyhlédli svého favorita, případně už máte váš vysněný design doma, nedočkavost zde však není na místě. Než se dírka roztáhne na požadovanou velikost, pořiďte si tzv. roztahovák z nezávadného materiálu. Vyrábí se v zajímavých barvách a tvarech, čekání na plugy do ucha tedy rozhodně nebude nepříjemné. Odborníci doporučují postupovat při roztahování rychlostí 1-2 mm za měsíc. Určitě narazíte i na experty, kteří vám budou tvrdit, že se dostali za stejnou dobu na 5 mm, uvědomte si ale, že nejde o soutěž a nepokoušejte se je dohonit. Takový postup by byl bolestivý a nebezpečný. Roztahovaná pokožka potřebuje prostě čas k regeneraci.

Správný postup

Samotnému procesu roztahování předchází běžná dírka na náušnice, a to uprostřed ušního lalůčku. Pokud je dírka zahojená a náušnice již bez problémů nosíte, vyměňte je za objemnější šperk, jímž může být tzv. činka, nebo zkuste nosit dvoje náušnice. Teprve poté můžete přejít na nejmenší roztahovák a postupně měnit za větší. Profesionální studia někdy nabízí pomoc s roztahováním, alternativně mohou díru do ucha vyříznout a obšít. Pakliže už nosíte tunely a rádi byste je vyměnili za větší, můžete přikročit rovnou k nové velikosti, nebo existující tunely omotávat izolepou a dírky rozšiřovat postupně. Důležité je ošetřovat ucho mastičkou a vše, co do něj vsouváte, pravidelně dezinfikovat.

Několik rad na závěr

Mnoho lidí se tunelů bojí, protože si uvědomují, že by se jim tento šperk nemusel líbit navždy. Co pak s obrovskými dírami? Profesionální studio může uši opět zašít, většinou ale není třeba přistupovat k tak radikálnímu řešení. Ušní tkáň se dobře hojí a i při 10 – 15 mm dírkách do několika měsíců až let sama zaroste. Poslední doporučení se týká materiálu. Jak plugy, tak tunely a roztahováky se vyrábí z různých materiálů. Patříte-li mezi alergiky, volte pro piercing i plugy šperky z chirurgické oceli, k dispozici je však i sklo, titan, akrylát, silikon, dřevo či bambus. Záleží jen na vás, jaký šperk vám bude nejlépe sedět. Osvědčený piercing e-shop vám poskytne celou paletu zdravotně nezávadných materiálů na výběr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *