Ekologická likvidace autovraků je nutností, nikoliv volbou – bez protokolu svůj vůz z registru nikdy trvale neodhlásíte

Ekologická likvidace autovraků i havarovaných vozů je byznysem, do kterého jsou jen v České republice zapojeny stovky firem. Zákon o odpadech, který pravidla ekologické likvidace upravuje, nijak neřeší otázku rozebrání autovraků na náhradní díly, proto jsme se v tomto článku rozhodli uvést na pravou míru vše, co je o likvidaci vozidel nezbytné vědět, abyste měli jistotu, že vše uděláte správně. 

Zajistit likvidaci autovraků je Vaší povinností

Problematiku nakládání s autovraky upravuje více zákonů i vyhlášek současně. Likvidace je dle zákona jedinou přípustnou cestou jak nechat vozidlo odstranit. Automobil zaniká i v případě, kdy je zničeno při havárii či odcizeno. Ovšem i v těchto případech platí pravidlo, že musíte mít příslušný doklad nezbytný k odhlášení vozidla.

Vůz nikdy nerozebírejte na náhradní díly!

Nikdy se nepouštějte do rozebrání vozidla na náhradní díly s cílem jejich následného prodeje. Zadělali byste si tím na zbytečný malér, jelikož byste vozidlo nemohli bez nějaké z jeho podstatných částí prodat, dát k výkupu ani ekologicky zlikvidovat. Na internetu se dají ostatně různé doplňky a díly koupit nové, třeba přes Inity.

Autovrak sice nemusí být pojízdný, ale musí mít všechny podstatné části. V opačném případě od vás může výkupčí požadovat finanční náhradu jako kompenzaci. 

PODSTATNÉ ČÁSTI VOZU:

 • Karoserie s identifikačním číslem vozu
 • Kapota, blatníky
 • Motor s identifikačním číslem
 • Hnací mechanismus
 • Nápravy s koly
 • Elektroinstalace spolu s bezpečnostními a ovládacími prvky
 • Řídící jednotka s katalyzátorem

Za ekologickou likvidaci zpravidla nic neplatíte

Za vystavení protokolu o ekologické likvidaci nic neplatíte. Ovšem to platí jen za předpokladu, že u vozu nechybí žádná z jeho podstatných částí. Někteří výkupčí si mohou účtovat i poplatek za odtah vozu. 

Podmínky odhlášení automobilu z registru vozidel

Aby mohl být Váš vůz odhlášen z registru vozidel, musíte mít zmiňovaný protokol o ekologické likvidaci. Ten dostanete jedině v případě, kdy bude vozidlo kompletní.

Tím, že dáte k likvidaci nekompletní vůz, riskujete, že vám výkupčí naúčtuje kompenzační poplatek, jehož minimální ani maximální výše není nikým stanovena.

Pokud je vůz nekompletní, musí obsahovat přinejmenším motor a karoserii se sériovým číslem.

Tip: Přečtěte si rozhovor s předsedou Sdružení zpracovatelů autovraků.

K trvalému vyřazení vozidla z evidence budete potřebovat

 • Průkaz totožnosti – občanský průkaz nebo cestovní pas
 • Osoby, které nejsou majitelem vozu, potřebují plnou moc
 • Osvědčení o registraci vozidla
 • Velký technický průkaz
 • Protokol o ekologické likvidaci
 • Registrační značky

V případě, že se jedná o firemní vozidlo, jehož majitelem je právnická osoba, jedná jejím prostřednictvím jednatel společnosti nebo osoba s plnou mocí.

Jak postupovat v případě, kdy jste auto rozebrali na náhradní díly

Jak jsme již psali výše, nikdy ho trvale neodhlásíte a Vaší jedinou možností tedy zůstává dočasné odhlášení do tzv. depozitu. Takovým způsobem můžete řešit i situaci, kdy se vozidla nechcete zbavovat, ale ani ho momentálně nevyužijete.

Dočasné odhlášení je nejprve na dobu určitou – 12 měsíců. Musíte předat registrační značky, osvědčení o registraci (malý technický průkaz) a do velkého technického průkazu se uvede informace o dočasném odhlášení, ale fyzicky si ho necháváte u sebe. Dále budete potřebovat občanský průkaz či pas a vyplněnou žádost o vyřazení vozidla z registru silničních vozidel. V případě, že zastupujete v jednání jinou osobu, budete muset mít i plnou moc. Dočasné odhlášení Vám umožňuje zrušit povinné ručení.

Po uplynutí prvních 12 měsíců je možné dočasné vyřazení prodloužit na dobu neurčitou.

Rozebrali byste vozidlo na náhradní díly a riskovali tím, že ho neodhlásíte nebo byste spíše oslovili výkupčího, který by vůz zlikvidoval a Vám vyplatil hotovost za náhradní díly?

  

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *