S citlivou pletí se potýká čím dál více žen. Jejich pokožka reaguje na změny ročních období nebo nevhodně zvolené kosmetické produkty. Může se objevit zarudnutí, nepříjemné pnutí, pocity pálení či svědění. Také vás trápí citlivá pokožka? Přinášíme vám 6 tipů, jak jí dopřát nejlepší množnou péči.
- Voda je základ zdravé pleti, pomáhá ji udržovat pružnou a hebkou. Zabraňuje také průniku škodlivých látek, protože upevňuje kožní bariéru. Dobrým pomocníkem jsou hydratační krémy a mléka, které kůži dodají potřebnou vodu. Neměli byste však zapomínat ani na hydrataci zevnitř – doporučujeme vypít denně minimálně 2 litry vody.
- Veďte si deník. Zaznamenávejte si všechny nepříjemné reakce pokožky na kosmetiku nebo potraviny. Vaše kůže totiž mohla reagovat na více látek obsažených v daném produktu. Pokud budete mít zapsáno, o které produkty se jednalo a jaké měly složení, může vám to podstatně usnadnit nákup nové kosmetiky.
- Pravidelně pleť odličujte. Během dne je pokožka vystavena mnoha nepříznivým faktorům, nečistoty i make-up je proto potřeba odlíčit každý večer. Pro odličování citlivé pleti zvolte micelární vodu, která vše šetrně očistí a zároveň zanechá pokožku hydratovanou.
- Vyměňte šampon. Na citlivost pokožky má vliv také výběr vlasové kosmetiky – šamponů, kondicionérů, ale i barev na vlasy. Ty totiž při oplachování stékají a mohou vyvolat reakci naší pokožky. Zkuste proto vyměnit váš šampón za přírodní produkt bez alergenů.
- Obličeje se dotýkejte co nejméně. Během dne se dostáváme do styku s mnoha bakteriemi či látkami, které by mohly citlivou pokožku podráždit. Pleti se proto dotýkejte pouze ráno a večer při odličování či nanášení make-upu.
- Dopřejte si dostatek spánku. Nepravidelný denní režim, málo spánku a každodenní stres patří mezi faktory, které zdraví naší pokožky přímo ovlivňují a zpomalují její obnovu. Dopřejte si proto více spánku a pokuste se vyhnout stresu. To samé platí pro kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu.
Pokud problémy s citlivou pletí přetrvávají, nebo se jejich rozsah zvětšuje, doporučujeme poradit se s vaším lékařem nebo dermatologem. Zvažte také vyšetření, které vyloučí, že nejste alergičtí na běžné alergeny vyskytující se v přírodě nebo v potravinách.