10 důvodů, proč můžete mít opožděnou menstruaci

Co dělat, když vám vynechá menstruace…

Nic nenažene žádné ženě tolik strachu, jako když jí vynechá menstruace, pokud se zrovna nepokouší otěhotnět. Jsem těhotná? Těhotenství je první věc, která nás při opoždění menstruace napadne. Je ale těhotenství jediný důvod pro takovou situaci? Zde je 10 nejčastějších příčin, proč k vynechání menstruace dochází:

 1. Stres
  Stres může ovlivnit mnoho věcí v našem životě, včetně menstruace. Někdy jsme tak vystresované, že naše tělo sníží množství hormonu (GnRH), díky kterému ovulujeme nebo menstruujeme. Spolupráce s vaším lékařem nebo porodní asistentkou vám může pomoci, abyste přišla na to, jak relaxovat a vrátit se zpátky do běžného režimu.
 2. Nemoc
  Zpoždění menstruace může způsobit náhlá, krátká nemoc nebo dokonce i delší onemocnění. Obvykle se jedná o přechodný stav.
 3. Změna režimu
  Změna režimu může vaše tělesné hodiny skutečně vyvést z míry. Platí to zejména, pokud v práci přecházíte z denních na noční směny a naopak.
 4. Změna léků
  Možná zkoušíte nové léky, které vám způsobily opoždění nebo vynechání menstruace. Určitě si o tomto vedlejším účinku pohovořte se svým lékařem nebo porodní asistentkou. U některých metod předcházení početí je to velmi běžné.
 5. Nadváha
  Pokud vaše tělo nosí příliš mnoho kil, může to hormonálně posunout vaše cykly nebo je dokonce zastavit. U většiny žen dojde k návratu k běžným cyklům a plodnosti, když trochu zhubnou.
 6. Podváha
  Pokud nemáte dostatek tělesného tuku, nebudete mít pravidelné měsíčky, někdy to dokonce může vést k úplnému zastavení menstruace. Říká se tomu amenorea. V typickém případě vám příbytek na váze pomůže a menstruace se obnoví. Jedná se o častý případ vynechání menstruace u žen, které extrémně posilují nebo jsou profesionální atletky.
 7. Špatný výpočet
  Menstruační cyklus se u jednotlivých žen liší. I když se má za to, že průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dnů, neplatí to pro každého. Někdy si myslíme, že máme opožděnou menstruaci, a přitom jsme třeba jenom špatně počítaly. Pokud máte nepravidelné menstruační cykly, ale víte, kdy ovulujete, očekávejte měsíčky asi za dva týdny po ovulaci. Díky tomu pro vás bude snazší si udržovat přehled o své menstruaci.
 8. Perimenopauza
  Perimenopauza je období, kdy přecházíte z produktivního věku do věku neproduktivního.  Menstruaci můžete mít slabší nebo silnější, méně nebo více častou, většinou ale se ale nebude jednat o menstruaci normální. Pokud nechcete otěhotnět, určitě dál užívejte antikoncepci, protože budete pravděpodobně i nadále plodné, přinejmenším po určitou dobu.
 9. Menopauza
  Menopauza nastává, kdy jste v životě dosáhla bodu, kdy už dál nebudete ovulovat ani menstruovat. Menopauza může být přirozená životní událost nebo může nastat po chirurgickém odnětí dělohy nebo po užívání chemických látek, jako je například chemoterapie.
 10. Těhotenství
  Konečně! Ano, vynechání menstruace by mohlo znamenat, že jste těhotná! Jednoduchý těhotenský test vám obvykle může pomoci zjistit, jestli vám vynechala menstruace, protože jste těhotná. Při těhotenských testech z moči a z odebrané krve se zjišťuje hormon hCG.


Jak postupovat dál?

Pokud jste těhotná, měla byste si telefonicky sjednat předporodní vyšetření u vaší porodní asistentky nebo lékaře. Obvykle to chvíli trvá, než se na vyšetření dostanete, tak zavolejte hned.

Pokud jste si udělala těhotenský test, který byl negativní, radí většina testů počkat další týden a test opakovat. Je-li negativní i druhý test, nebo pokud máte oprávněnou představu, proč vám menstruace vynechala, pak můžete a měla byste zavolat lékaři nebo porodní asistentce nejdříve kvůli preventivnímu vyšetření. Mohou vám také odebrat krev a někdy předepsat léky, po kterých liknavou menstruaci opět dostanete, jako je Provera.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *