Kočičí alergie toho má s tou lidskou mnoho společného. Příznaky jsou podobné a předpoklad vzniku alergie je podmíněn i dědičně. Kočky mají obecně největší náchylnost na alergie potravinové. To je nepříjemné, neboť je složitější konkrétní alergen určit. Samozřejmě to ale není nemožné.
Potravinová alergie a její příčiny
Potravinová alergie představuje přes 10% všech výskytů. Je tedy častější než alergie jarní nebo alergie na klíšťata či blechy. Setkáváme se s ní po požití hovězího, drůbežího a rybího masa. Bohužel se objevuje také u mléka. Chovatelé by tedy měli být na pozoru a rozmýšlet se, jakou potravu kočce dávat. Alergie vzniká zpravidla při nedostatečném trávení bílkovinné složky potravy.
Jaké jsou projevy? Nesnesitelné svědění, kožní potíže a logicky také problémy s trávením. Doporučuje se zaměřovat se právě na dermatologické následky alergie. Jsou totiž velmi dobře rozpoznatelné. Vyznačují se silným zarudnutím, výskytem suchých míst a i plošným vypadáváním srsti. Lysá místa bychom měli nacházet kolem očí, uší, slabin a na tlapkách. Pokud kočka stále zvrací a má průjmy, nemusí se samozřejmě hned jednat o alergii. V takových případech dochází k jejímu odhalení zpravidla o něco déle.
Alergologický test
Pokud tyto podezřelé symptomy zaregistrujete, doporučujeme urychleně dojít na alergologický test. Stačí vám k tomu pouze odebrat dostatečnou dávku krevního séra. Ta bývá kolem 3 ml. Sérum je následně nutné odeslat do laboratoře. Výsledky dostanete do 14 dnů.
Pokud se ukáže, že je kočka skutečně alergická, je nutné ihned začít s léčbou. To znamená podání doporučených léčiv a dodržování přísné diety. Potravinová alergie nejde zcela vyléčit. Moderní veterinární medicína však dokáže zázraky a zvíře může dále žít kvalitní život.
Pro více informací navštivte náš web https://www.genomia.cz/.