Srdce slouží v organismu jako hnací pumpa, jež neúnavně za pomoci ustavičných stahů rozvádí potřebné živiny do jednotlivých orgánů těla. Jakékoliv srdeční onemocnění bezprostředně ohrožuje život. Jedná se o oblast, kde se prevence skutečně vyplatí. Pomocí přírodních preparátů lze napomoci správnému oběhovému systému a zároveň udržet v normě krevní tlak či hladinu cholesterolu.
Zdraví z přírody
V přírodě nalezneme mnoho bylin, které jsou schopné předcházet civilizačním chorobám vzniklým v důsledku nevhodného životního stylu nebo nepříznivých rodových dispozic, případně normalizovat tělesné procesy, pokud nemoc již vypukla. Mezi uznávané léčivky užívané pro povzbuzení srdce a krevního oběhu řadíme jmelí bílé, hloh obecný, brutnák lékařský, jablečník obecný či srdečník obecný. Pro běžného člověka, jenž se ve fytoterapii příliš nevyzná, se doporučuje užívat srdeční léky se zvýšenou opatrností, případně jejich aplikaci konzultovat s odborníkem. Na trhu se můžeme setkat s doplňky stravy, kde je již výrobcem zaručena správná denní dávka a současně i vhodná kombinace s dalšími vitamíny či minerály pro dosažení ideálního účinku. Za vhodnou alterantivu lze považovat preparát, jenž spojuje účinky jmelí, hlohu a životodárného hořčíku. Bližší informace o tomto produktu lze nalézt např. na www.gigalekarna.cz.
Jmelí bílé – parazit, který pomáhá
Právě jmelím zdobíme v období adventu svůj byt. Dle pověry má vnést do příbytku klid, harmonii a lásku. Bývá umístěno doprostřed místnosti nebo nad vchodovými dveřmi a v jeho blízkosti bychom se měli políbit. Jak praví lidská pranostika, na každém šprochu je pravdy trochu. Podobně je to i se jmelím. Jedná se o bylinu obsahující vysoce léčebné látky, jež slouží k regulaci krevního tlaku a k rozpouštění vápenatých usazenin v krevních cestách. Zároveň posiluje srdeční sval, a proto se doporučuje jako ceněný přípravek pro prevenci obávaných infarktů. V medicíně i lidovém léčitelství se využívá zejména při srdečně cévních potížích, ale také při nervozitě, pocitech strachu, nervozitě a epilepsii. Jmelí je parazitní rostlina, jež se přiživuje na stromech a bere jejich životodárnou mízu. Patří mezi drogy mírně jedovaté, proto se užívá v přesně stanovených dávkách.
Krásný a účinný hloh
Na okrajích lesů, v křovinách a podél cest se setkáváme s keříky či menšími trnitými stromy, které se v jarním období obalí drobnými bílými květy s pronikavou vůní. Řeč je o hlohu obecném, jenž bývá dle zkušených bylinkářů označován za hotové požehnání pro nemocné srdce. Mezi hlavní léčebné účinky patří prokrvení a posílení srdečního svalu, zklidnění nepříjemného bušení srdce i arytmie. Pro regulaci krevního oběhu a správný tlak krve se doporučuje jako prevence pro lidi s vysokým pracovním nasazením. Zvyšuje zásobení kyslíkem a pozitivně ovlivňuje cirkulaci krve. V současné době najdeme v parcích a zahradách mnoho dekorativních odrůd hlohu obecného či jednosemenného, jež jsou skutečnou ozdobou, avšak z hlediska léčebných účinků bezcenné.
Hořčík – prvek života
Proces fotosyntézy, jenž stojí za veškerou existencí rostlin, a tudíž i zvířat a lidí, vykonává právě hořčík. Tento prvek katalyzuje mnoho životních pochodů, regeneruje buňky, posiluje psychickou i nervovou soustavu, potírá alergie, napomáhá obranným reakcím organismu, snižuje hladinu cholesterolu a chrání před poškozením srdečního svalu. Našli bychom ještě mnoho dalších pozitivních účinků tohoto pro náš život tolik významného prvku. Mezi nejznámější symptomy jeho nedostatku patří svalové křeče, únava, potíže se soustředěním, bolesti hlavy, nespavost, srdeční arytmie a další. Naše běžná strava je na tento prvek spíše chudá a musíme se starat o doplnění potřebného množství. Vysoký obsah hořčíku vykazují např. kakao, madle, vlašské ořechy, sója, ječmen, kukuřice či rýže.
Téměř každou vteřinu se naše srdce smrští, aby svou veškerou silou posunulo životodárnou krev do celého těla a dopravilo výživu do každé buňky, neúnavně a ustavičně. Až smrt zastaví jeho obětavou práci. Měli bychom mít tento výjimečný orgán v patřičné úctě a pečovat o něj s náležitou zodpovědností. Vždyť právě srdce bylo odjakživa uznáváno jako symbol života a lásky.